Drogie Koleżanki i Koledzy,
Drodzy Sympatycy Polskiego Towarzystwa Geofizycznego
Nasza strona internetowa wzbogaca swoje zasoby informacji i dociera do co raz szerszych kręgów zainteresowanych. Istniejemy dzięki gościnności Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej-PIB, z którym współpracujemy naukowo i organizacyjnie, i na którego serwerze umożliwiono nam zainstalowanie autonomicznej strony ptgeof.imgw.pl. Układ strony jest przejrzysty i nie ma potrzeby jej szczegółowo przedstawiać, wystarczy wejść pod wskazany adres, aby znaleźć się w naszym środowisku - wśród nas. Zamieściliśmy na stronie strukturę organizacyjną Towarzystwa, kontakty, wyniki dotyczące naszej działalności naukowej i upowszechniania wiedzy, zasoby publikacyjne i biblioteczne, protokoły i sprawozdania z bieżącej działalności, kronikę fotograficzną oraz kalendarium najważniejszych wydarzeń, poczynając od powstania naszego Towarzystwa, czyli od 1947 roku. Nawiązujemy również do historii badań geofizycznych, które wpisują się już w ponad 100-letnią historię Polski, po uzyskaniu przez nią niepodległości.
Wyrażając zadowolenie z dochowywania tradycji i z dotychczasowych wyników badań chcemy sprostać nowoczesnym wyzwaniom. Dlatego przedmiotem naszych zainteresowań są klimat i jego zmiany, zasoby wody, zjawiska w atmosferze i wnętrzu Ziemi. Wyniki naszych badań oraz konferencji i seminariów zamieszczamy na stronie internetowej. Jak Państwo pamiętacie zarząd Towarzystwa podjął decyzję, aby co roku jeden z oddziałów Towarzystwa organizował ogólnopolską lub międzynarodową konferencję poświęconą ww. tematyce. Organizacji konferencji w najbliższych latach podjęły się oddziały: Wrocławski (2020), Pomorski (2020), Lubelski (2021). Czekamy na dalsze propozycje z Oddziałów. Obydwie tegoroczne konferencje zaplanowane na wrzesień otrzymały znaczące wsparcie finansowe z MNiSW przekraczające 40 tys. zł. Niewykluczone jednak, iż w związku z panującą trudną sytuacją związaną z COVID-19 będą one przesunięte w czasie.
Szczególną troską obejmujemy nasze czasopismo Przegląd Geofizyczny, nieprzerwanie wydawany od 1948 roku. Zamieszczamy go w całości na naszej stronie, na którą wprowadzamy również zeszyty historyczne. Było to możliwe dzięki wsparciu finansowego MNiSW w ramach DUN. Obecnie na stronie znalazły się wszystkie zeszyty od 1991 roku, a mamy nadzieję sięgnąć do bardziej odległych lat. Zabiegamy różnymi sposobami o zwiększenie oddziaływania naszego czasopisma dzięki stronie internetowej, ale również umieszczając czasopismo w bazach cytowań m.in. Pol-index i Scopus. Mamy nadzieję, że wzrośnie rola i oddziaływanie Przeglądu Geofizycznego nie tylko w kraju, ale i za granicą. Tym bardziej, że ostatnio coraz częściej publikowane są artykuły w języku angielskim.
Zamieszczamy na stronie internetowej nasze zamierzenia dotyczące upowszechniania wiedzy i szkolenia młodych pracowników nauki. Jako przykład niech posłuży organizacja od 2018 r. warsztatów geofizycznych, podczas których prowadzone są zajęcia informatyczne pt. Programowanie w środowisku R. W 2019 roku warsztaty odbyły się w Karpaczu w dniach 23-28 czerwca. W 2020 r. miały się one odbyć w Borucinie w ostatnim tygodniu czerwca. W związku jednak z sytuacją pandemiczną związaną z COVID-19 zapadła decyzja o ich przesunięciu na następny rok.
Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy, ponieważ walka z COVID-19 wg prognoz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ma trwać dłuższy czas, być może jeszcze 1-2 lata, uprzejmie proszę Przewodniczących Oddziałów, aby zwołali swoje Zarządy (wirtualnie) i ustalili wspólnie nową formę działalności pracy w Oddziałach. Sugeruję, aby organizować zebrania w sposób wirtualny, dopóki sytuacja się nie polepszy na tyle, aby można wrócić do tradycyjnej formy działalności w Oddziałach.
Zwracamy się do Was Koleżanki i Koledzy o bliski kontakt ze stroną internetową Towarzystwa, co przyczyni się do wzmocnienia więzi środowiskowej i może wyzwolić różne pożyteczne inicjatywy w naszej działalności.
Z koleżeńskim pozdrowieniem,
W imieniu Zarządu Głównego