STONA W BUDOWIE
Zapraszamy niebawem do odwiedzenia naszej witryny

W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika.
Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Polityce Prywatności.
Zamknij
Polskie Towarzystwo Geofizyczne PTGeof.

Polskie
Towarzystwo Geofizyczne
PTGeof.

ul. Podleśna 61, 01-673 Warszawa
tel. 22 56 94 562

Drogie Koleżanki i Koledzy,
Drodzy Sympatycy Polskiego Towarzystwa Geofizycznego

RPzdjecie.jpg

Nasza strona internetowa wzbogaca swoje zasoby informacji i dociera do co raz szerszych kręgów zainteresowanych. Istniejemy dzięki gościnności Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej-PIB, z którym współpracujemy naukowo i organizacyjnie, i na którego serwerze umożliwiono nam zainstalowanie autonomicznej strony ptgeof.imgw.pl. Układ strony jest przejrzysty i nie ma potrzeby jej szczegółowo przedstawiać, wystarczy wejść pod wskazany adres, aby znaleźć się w naszym środowisku - wśród nas. Zamieściliśmy na stronie strukturę organizacyjną Towarzystwa, kontakty, wyniki dotyczące naszej działalności naukowej i upowszechniania wiedzy, zasoby publikacyjne i biblioteczne, protokoły i sprawozdania z bieżącej działalności, kronikę fotograficzną oraz kalendarium najważniejszych wydarzeń, poczynając od powstania naszego Towarzystwa, czyli od 1947 roku. Nawiązujemy również do historii badań geofizycznych, które wpisują się już w ponad 100-letnią historię Polski, po uzyskaniu przez nią niepodległości.

Wyrażając zadowolenie z dochowywania tradycji i z dotychczasowych wyników badań chcemy sprostać nowoczesnym wyzwaniom. Dlatego przedmiotem naszych zainteresowań są klimat i jego zmiany, zasoby wody, zjawiska w atmosferze i wnętrzu Ziemi. Wyniki naszych badań oraz konferencji i seminariów zamieszczamy na stronie internetowej. Jak Państwo pamiętacie zarząd Towarzystwa podjął decyzję, aby co roku jeden z oddziałów Towarzystwa organizował ogólnopolską lub międzynarodową konferencję poświęconą ww. tematyce. Organizacji konferencji w najbliższych latach podjęły się oddziały: Wrocławski (2020), Pomorski (2020), Lubelski (2021). Czekamy na dalsze propozycje z Oddziałów. Obydwie tegoroczne konferencje zaplanowane na wrzesień otrzymały znaczące wsparcie finansowe z MNiSW przekraczające 40 tys. zł. Niewykluczone jednak, iż w związku z panującą trudną sytuacją związaną z COVID-19 będą one przesunięte w czasie.

Szczególną troską obejmujemy nasze czasopismo Przegląd Geofizyczny, nieprzerwanie wydawany od 1948 roku. Zamieszczamy go w całości na naszej stronie, na którą wprowadzamy również zeszyty historyczne. Było to możliwe dzięki wsparciu finansowego MNiSW w ramach DUN. Obecnie na stronie znalazły się wszystkie zeszyty od 1991 roku, a mamy nadzieję sięgnąć do bardziej odległych lat. Zabiegamy różnymi sposobami o zwiększenie oddziaływania naszego czasopisma dzięki stronie internetowej, ale również umieszczając czasopismo w bazach cytowań m.in. Pol-index i Scopus. Mamy nadzieję, że wzrośnie rola i oddziaływanie Przeglądu Geofizycznego nie tylko w kraju, ale i za granicą. Tym bardziej, że ostatnio coraz częściej publikowane są artykuły w języku angielskim.

Zamieszczamy na stronie internetowej nasze zamierzenia dotyczące upowszechniania wiedzy i szkolenia młodych pracowników nauki. Jako przykład niech posłuży organizacja od 2018 r. warsztatów geofizycznych, podczas których prowadzone są zajęcia informatyczne pt. Programowanie w środowisku R. W 2019 roku warsztaty odbyły się w Karpaczu w dniach 23-28 czerwca.  W 2020 r. miały się one odbyć w Borucinie w ostatnim tygodniu czerwca. W związku jednak z sytuacją pandemiczną związaną z COVID-19 zapadła decyzja o ich przesunięciu na następny rok.

Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy, ponieważ walka z COVID-19 wg prognoz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ma trwać dłuższy czas, być może jeszcze 1-2 lata, uprzejmie proszę Przewodniczących Oddziałów, aby zwołali swoje Zarządy (wirtualnie) i ustalili wspólnie nową formę działalności pracy w Oddziałach. Sugeruję, aby organizować zebrania w sposób wirtualny, dopóki sytuacja się nie polepszy na tyle, aby można wrócić do tradycyjnej formy działalności w Oddziałach.

Zwracamy się do Was Koleżanki i Koledzy o bliski kontakt ze stroną internetową Towarzystwa, co przyczyni się do wzmocnienia więzi środowiskowej i może wyzwolić różne pożyteczne inicjatywy w naszej działalności.

         

                                              Z koleżeńskim pozdrowieniem,

                                                                       W imieniu Zarządu Głównego

podpis RP.jpg