Z wielkim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pani Profesor Haliny Lorenc, Wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Geofizycznego oraz jednocześnie Przewodniczącej Oddziału Warszawskiego tego Towarzystwa. Życie zawodowe Pani Profesor związała z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowym Instytutem Badawczym (IMGW-PIB), w którym między innymi pełniła funkcję wiceprzewodniczącej jego Rady Naukowej. Będąc dociekliwym klimatologiem włożyła duży wkład w badania klimatu Polski i wpływu jego zmian na życie człowieka. Dzięki jej wysiłkom powstała najdłuższa jednorodna seria temperatury powietrza w Polsce – seria warszawska z lat 1779-1998. Jest autorką Atlasu Klimatu Polski (2005), któremu poświęciła kilka lat pracy zawodowej. Jej ulubionym zagadnieniem była jednak tematyka związana z wiatrem, badała strukturę i zasoby energetyczne wiatru w Polsce. Opracowała Mapę Stref Energetycznych Wiatru w Polsce oraz Atlas zasobów wiatru w Polsce. Nadzorowała wykonywane w Ośrodku Meteorologii IMGW-PIB ekspertyzy wiatrowe. Przyczyniła się do wzrostu zainteresowania wykorzystywania odnawialnych źródeł energii z wiatru. Jest też autorką monografii dotyczącej maksymalnych prędkości wiatru w Polsce. Podczas licznych wystąpień szczególną uwagę zwracała na problem zmiany klimatu w skali globalnej i regionalnej. Ostrzegała przed negatywnymi skutkami ocieplania się klimatu oraz coraz częstszymi zjawiskami ekstremalnymi - suszami, powodziami czy trąbami powietrznymi. To dzięki jej staraniom przystąpiono w IMGW-PIB do unijnego projektu pt. "Wpływ zmian klimatu na środowisko, gospodarkę i społeczeństwo", w którym uczestniczyło wielu naukowców z różnych ośrodków naukowych. Po przejściu na emeryturę bardzo zaangażowała się w pracę w Oddziale Warszawskim Polskiego Towarzystwa Geofizycznego. W tym okresie czynnie uczestniczyła m. in. w organizacji ogólnopolskich konferencji naukowych pt.: „Klimat a społeczeństwo i gospodarka” (2015) oraz „Współczesne problemy klimatu Polski” (2019). W ostatnim czasie wspierała i konsultowała pracę nad kroniką R. Girgusia pt. „Wyjątki ze źródeł historycznych o nadzwyczajnych zjawiskach hydrologicznych i meteorologicznych na ziemiach polskich w latach 1601 do 1920”.
Była znana ze swojej życzliwości i dobrego serca. Gdy ktoś potrzebował pomocy lub dobrej rady, nigdy nie odmawiała.
Pani Profesor: będzie nam Pani brakowało….
Rodzinie Pani Profesor składamy wyrazy serdecznego współczucia.
W imieniu Zarządu Głównego PTGeof.
Prof. dr hab. Rajmund Przybylak
_______________________________________________________________________________________
Profesor dr hab. Halina Lorenc – nie żyje – odeszła nasza serdeczna koleżanka, człowiek bardzo życzliwy, ciepło odnoszący się do wszystkich swoich przyjaciół i znajomych.
5 sierpnia o godz. 12.30 otrzymałem wiadomość „Halina Lorenc nie żyje, zmarła dziś w nocy”. Ogromne zaskoczenie, szok, ogromny żal, smutek, a także ból po stracie tak wspaniałego człowieka, a jednocześnie przyjaciela.
Pół roku temu rozmawialiśmy o sprawach naukowych, o formach popularyzacji wiedzy; konsultowałem sprawy organizacji II Międzynarodowej konferencji „Meteorologia, Hydrologia …” Proponowałem pani Profesor, aby ze swoim zespołem zaprezentowała kompleksowo problemy klimatu Polski, które zawsze były w Jej szczególnym zainteresowaniu, zwłaszcza zjawiska ekstremalne jak: huragany, trąby powietrzne, intensywne opady deszczu oraz susze. Była nieprzejednaną i stanowczą w aktualnej ocenie zachodzących zmian klimatu i wizji przyszłościowych skutków.
Profesor dr hab. Halina Lorenc w IMGW-PIB przepracowała całe swoje zawodowe życie. Baza naukowo-badawcza IMGW-PIB, sprzyjała rozwojowi badań zaś równoległa, aktywna jej działalność w Polskim Towarzystwie Geofizycznym umożliwiały organizację, wspólnie z IMGW-PIB, spotkań naukowych, konferencji naukowych i zagranicznych. Była ich gorącym orędownikiem. Tę działalność uważała za jedną z najbardziej istotnych w jej pracy.
Odejście Profesor dr hab. Haliny Lorenc jest wielką stratą dla nauki i Instytutu.
Mam nadzieję, że rezultaty jej badań będą właściwie wykorzystane.
Doc. dr Alfred Dubicki
Prezes Stowarzyszenia Byłych Pracowników IMGW-PIB
_____________________________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Uprzejmie zapraszamy do udziału w konferencjach współorganizowanych przez Oddziały Polskiego Towarzystwa Geofizycznego:
1. 3rd International Conference on 'Polar Climate and Environmental Change in the Last Millennium', Torun, 23-25.11.2020 r.
Więcej szczegółów wraz z aktualnymi informacjami na stronie:
https://polarclimate2020.umk.pl/pages/main_page/
2. II Międzynarodowa Konferencja „METEOROLOGIA, HYDROLOGIA, OCHRONA ŚRODOWISKA, GOSPODARKA WODNA, ŻEGLUGA – badania naukowe i problemy”, Wrocław, 15-16.09.2021 r.
Więcej szczegółów wraz z aktualnymi informacjami na stronie:
konferencjawroclaw.imgw.pl
3. Warsztaty Geofizyczne, które miały odbyć się w Borucinie w tym roku w ostatnim tygodniu czerwca zostały przeniesione na następny rok, w związku z panowaniem epidemii COVID - 19.
Konferencja pt "WSPÓŁCZESNE PROBLEMY KLIMATU POLSKI”
Opublikowano referaty wygłoszone w ramach konferencji, która odbyła się w dniach 6-7 czerwca 2019 roku w Warszawie. Publikacja została wydana w ramach Wydawnictw IMGW-PIB. Zawarta na 260 stronach treść wystapień została zrecenzowana przez zespół 6 specjalistów z różnych ośrodków badawczych w kraju. Publikację wydano w postaci książkowej (papierowej) oraz elektronicznej dostępnej na stronie:
https://www.imgw.pl/badania-nauka/publikacje-ksiazkowe/wspolczesne-problemy-klimatu-polski
II Warsztaty Geofizyczne
"Programowanie w środowisku R – metody regionalizacji"
Warsztaty Geofizyczne odbyły się w dniach 23-28 czerwca w stacji ekologicznej "Storczyk" Uniwersytetu Wrocławskiego w Karpaczu. Wzięło w nich udział 29 uczestników i pięciu prowadzących (dr hab. Maciej Kryza, prof. UWr, prof. dr hab. Tomasz Niedzielski z UWr, dr Bartosz Czernecki z UAM, dr Michał Marosz z UG i mgr Arkadiusz Remut z UWr). Poniżej materiały szkoleniowe z Warsztatów.
Konferencja pt "Współczesne problemy klimatu Polski" oraz
II Warsztaty Geofizyczne dofinansowane zostały w ramach
umowy 555/P-DUN/2019 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.
Seminarium we Wrocławiu
Zarząd Oddziału Wrocławskiego Polskiego Towarzystwa Geofizycznego zaprasza na wystąpienie Pani mgr inż. Iwony Kudłacik, które będzie dotyczyło wykorzystania obserwacji satelitarnych w badaniach trzęsień ziemi. Szczegóły znajdziecie Państwo w załączniku do niniejszej wiadomości. Z powodu sytuacji epidemicznej zapraszamy do udziału w spotkaniu on-line za pośrednictwem platformy Meet - link do spotkania: meet.google.com/ska-btsa-zeg.
ZałącznikiZaproszenie
Materiały II Warsztatów Geofizycznych
Informacje dla uczestników
Rasty/gridy w R
R i NetCDF
III Warsztaty Geofizyczne
Polskie Towarzystwo Geofizyczne zaprasza na Trzecie Warsztaty Geofizyczne
"Programowanie w środowisku R"
Komunikat nr 1
Komunikat nr 2
Publikacje po obniżonej cenie
Zarząd Główny PTGeof. informuje, że posiada w sprzedaży po obniżonej cenie następujące publikacje:
Słownik Meteorologiczny - pod red. T.Niedźwiedzia - w cenie 45 zł,
Parowanie w cyklu hydrologicznym zlewni rzecznych - J.Jaworski - w cenie 25 zł.
Więcej informacji w zakładce Działalność Towarzystwa/Publikacje.