STONA W BUDOWIE
Zapraszamy niebawem do odwiedzenia naszej witryny

W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika.
Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Polityce Prywatności.
Zamknij
Polskie Towarzystwo Geofizyczne PTGeof.

Polskie
Towarzystwo Geofizyczne
PTGeof.

ul. Podleśna 61, 01-673 Warszawa
tel. 22 56 94 562

prof Lorenc.jpgZ wielkim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pani Profesor Haliny Lorenc, Wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Geofizycznego oraz jednocześnie Przewodniczącej Oddziału Warszawskiego tego Towarzystwa. Życie zawodowe Pani Profesor związała z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowym Instytutem Badawczym (IMGW-PIB), w którym między innymi pełniła funkcję wiceprzewodniczącej jego Rady Naukowej. Będąc dociekliwym klimatologiem włożyła duży wkład w badania klimatu Polski i wpływu  jego zmian na życie  człowieka. Dzięki jej wysiłkom powstała najdłuższa jednorodna seria temperatury powietrza w Polsce – seria warszawska z lat 1779-1998. Jest autorką Atlasu Klimatu Polski (2005), któremu poświęciła kilka lat pracy zawodowej. Jej ulubionym zagadnieniem była jednak tematyka związana z wiatrem, badała strukturę i zasoby energetyczne wiatru w Polsce. Opracowała Mapę Stref  Energetycznych  Wiatru w Polsce oraz Atlas zasobów wiatru w Polsce. Nadzorowała wykonywane w Ośrodku Meteorologii IMGW-PIB ekspertyzy wiatrowe. Przyczyniła się do wzrostu zainteresowania wykorzystywania odnawialnych źródeł energii z wiatru.  Jest też autorką monografii dotyczącej maksymalnych prędkości wiatru w Polsce. Podczas licznych wystąpień szczególną uwagę zwracała na problem zmiany klimatu w skali globalnej i regionalnej. Ostrzegała przed negatywnymi skutkami ocieplania się klimatu oraz coraz częstszymi zjawiskami ekstremalnymi - suszami, powodziami czy trąbami powietrznymi. To dzięki jej staraniom przystąpiono w IMGW-PIB do unijnego projektu pt. "Wpływ zmian klimatu na środowisko, gospodarkę i społeczeństwo", w którym uczestniczyło wielu naukowców  z różnych ośrodków naukowych.  Po przejściu na emeryturę bardzo zaangażowała się w pracę w Oddziale Warszawskim Polskiego Towarzystwa Geofizycznego.  W tym okresie czynnie uczestniczyła m. in. w organizacji ogólnopolskich konferencji naukowych pt.: „Klimat a społeczeństwo i gospodarka” (2015) oraz „Współczesne problemy klimatu Polski” (2019). W ostatnim czasie wspierała i konsultowała pracę nad  kroniką R. Girgusia pt. „Wyjątki ze źródeł historycznych o nadzwyczajnych zjawiskach hydrologicznych i meteorologicznych na ziemiach polskich w latach 1601 do 1920”.

Była znana ze swojej życzliwości i dobrego serca. Gdy ktoś potrzebował pomocy lub dobrej rady, nigdy nie odmawiała.

Pani Profesor: będzie nam Pani brakowało….

 Rodzinie Pani Profesor  składamy wyrazy serdecznego współczucia.

                                                         W imieniu Zarządu Głównego PTGeof.

                                                            Prof. dr hab. Rajmund Przybylak

_______________________________________________________________________________________

 

Profesor dr hab. Halina Lorenc – nie żyje – odeszła nasza serdeczna koleżanka, człowiek bardzo życzliwy, ciepło odnoszący się do wszystkich swoich przyjaciół i znajomych.

5 sierpnia o godz. 12.30 otrzymałem wiadomość „Halina Lorenc nie żyje, zmarła dziś w nocy”. Ogromne zaskoczenie, szok, ogromny żal, smutek, a także ból po stracie tak wspaniałego człowieka, a jednocześnie przyjaciela.

Pół roku temu rozmawialiśmy o sprawach naukowych, o formach popularyzacji wiedzy; konsultowałem sprawy organizacji II Międzynarodowej konferencji „Meteorologia, Hydrologia …” Proponowałem pani Profesor, aby ze swoim zespołem zaprezentowała kompleksowo problemy klimatu Polski, które zawsze były w Jej szczególnym zainteresowaniu, zwłaszcza zjawiska ekstremalne jak: huragany, trąby powietrzne, intensywne opady deszczu oraz susze. Była nieprzejednaną i stanowczą w aktualnej ocenie zachodzących zmian klimatu i wizji przyszłościowych skutków.

Profesor dr hab. Halina Lorenc w IMGW-PIB przepracowała całe swoje zawodowe życie. Baza naukowo-badawcza IMGW-PIB, sprzyjała rozwojowi badań zaś równoległa, aktywna jej działalność w Polskim Towarzystwie Geofizycznym umożliwiały organizację, wspólnie z IMGW-PIB, spotkań naukowych, konferencji naukowych i zagranicznych. Była ich gorącym orędownikiem. Tę działalność uważała za jedną z najbardziej istotnych w jej pracy.

Odejście Profesor dr hab. Haliny Lorenc jest wielką stratą dla nauki i Instytutu.
Mam nadzieję, że rezultaty jej badań będą właściwie wykorzystane.

Doc. dr Alfred Dubicki
Prezes Stowarzyszenia Byłych Pracowników IMGW-PIB

_____________________________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Uprzejmie zapraszamy do udziału w konferencjach współorganizowanych przez Oddziały Polskiego Towarzystwa Geofizycznego:

 

 1. 3rd International Conference on 'Polar Climate and Environmental Change in the Last Millennium', Torun, 23-25.11.2020 r. 
Więcej szczegółów wraz z aktualnymi informacjami na stronie: 
https://polarclimate2020.umk.pl/pages/main_page/

 2. II Międzynarodowa Konferencja „METEOROLOGIA, HYDROLOGIA, OCHRONA ŚRODOWISKA, GOSPODARKA WODNA, ŻEGLUGA – badania naukowe i problemy”, Wrocław, 15-16.09.2021 r.
Więcej szczegółów wraz z aktualnymi informacjami na stronie:
konferencjawroclaw.imgw.pl

  3. Warsztaty Geofizyczne, które miały odbyć się w Borucinie w tym roku w ostatnim tygodniu czerwca zostały przeniesione na następny rok, w związku z panowaniem epidemii COVID - 19.


Konferencja pt "WSPÓŁCZESNE PROBLEMY KLIMATU POLSKI”


Opublikowano referaty wygłoszone w ramach konferencji, która odbyła się w dniach 6-7 czerwca 2019 roku w Warszawie. Publikacja została wydana w ramach Wydawnictw IMGW-PIB. Zawarta na 260 stronach treść wystapień została zrecenzowana przez zespół 6 specjalistów z różnych ośrodków badawczych w kraju. Publikację wydano w postaci książkowej (papierowej) oraz elektronicznej dostępnej na stronie:

https://www.imgw.pl/badania-nauka/publikacje-ksiazkowe/wspolczesne-problemy-klimatu-polski

 

II Warsztaty Geofizyczne
"Programowanie w środowisku R – metody regionalizacji"

Warsztaty Geofizyczne odbyły się w dniach 23-28 czerwca w stacji ekologicznej "Storczyk" Uniwersytetu Wrocławskiego w Karpaczu. Wzięło w nich udział 29 uczestników i pięciu prowadzących (dr hab. Maciej Kryza, prof. UWr, prof. dr hab. Tomasz Niedzielski z UWr, dr Bartosz Czernecki z UAM, dr Michał Marosz z UG i mgr Arkadiusz Remut z UWr). Poniżej materiały szkoleniowe z Warsztatów.


logo MNiSW.jpgKonferencja pt "Współczesne problemy klimatu Polski" oraz
II Warsztaty Geofizyczne dofinansowane zostały w ramach
umowy 555/P-DUN/2019 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.


Seminarium we Wrocławiu

Zarząd Oddziału Wrocławskiego Polskiego Towarzystwa Geofizycznego zaprasza na wystąpienie Pani mgr inż. Iwony Kudłacik, które będzie dotyczyło wykorzystania obserwacji satelitarnych w badaniach trzęsień ziemi. Szczegóły znajdziecie Państwo w załączniku do niniejszej wiadomości. Z powodu sytuacji epidemicznej zapraszamy do udziału w spotkaniu on-line za pośrednictwem platformy Meet - link do spotkania: meet.google.com/ska-btsa-zeg.

Załączniki

Materiały II Warsztatów Geofizycznych

Załączniki

III Warsztaty Geofizyczne

Polskie Towarzystwo Geofizyczne zaprasza na Trzecie Warsztaty Geofizyczne

"Programowanie w środowisku R"

Aktualne szczegóły w komunikacie nr 2.

Załączniki

Publikacje po obniżonej cenie

Zarząd Główny PTGeof. informuje, że posiada w sprzedaży po obniżonej cenie następujące publikacje:
Słownik Meteorologiczny - pod red. T.Niedźwiedzia - w cenie 45 zł,
Parowanie w cyklu hydrologicznym zlewni rzecznych - J.Jaworski - w cenie 25 zł.
Więcej informacji w zakładce Działalność Towarzystwa/Publikacje.